Yaşam

Sinema eleştirmeni Süngü Çapan hayatını kaybetti

Rahatsızlığı nedeniyle bir süre hastanede tedavi gören sinema yazarı ve eleştirmeni Sungu Çapan, 76 yaşında hayatını kaybetti.

Sinema Editörleri Derneği’nden (SİYAD) yapılan açıklamada, “Türkiye’nin yetiştirdiği değerli sinema yazarlarından duayenimiz, kardeşimiz ve dostumuz Süngü Çapan’ı kaybettik… Başımız sağolsun…” denildi.

Sinema yazarı ve eleştirmeni Sungu Çapan 1947 yılında doğdu. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (DGSA) Grafik Sanatlar Bölümü’nden mezun oldu. Bir süredir bu işi yapan Çapan, dergi ve kitap kapakları tasarladı. 1965 yılında Forum dergisinde ilk sinema yazıları yayımlanmaya başlandı.

1968-1971 yılları arasında Paris’te yaşayıp eğitim gören Sungu Çapan, daha sonra Türkiye’ye dönerek reklam şirketlerinde çalıştı. Türkiye Sinematek Derneği’nin kuruluşunda aktif rol alan Sungu Çapan, aynı zamanda derneğin yayın organı olan Yeni Sinema’nın yönetmenliğini üstlendi ve Yeni Sinema’nın orijinal kapaklarını tasarladı.

Uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinde haftalık yazılarına devam eden Çapan’ın eleştirileri 1+1, Express, Yeni Sinema, TV’de 7Gün, Milliyet Sanat gibi dergilerde de yazıları ve röportajlarıyla yer aldı. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

haberyildizeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu