Haber

TBMM’de önemli ve yoğun hafta

ANKARA (İGFA) –31 Ocak Salı günü haftalık çalışmasına başlayacak olan Genel Kurul’da, sözleşmeli araştırma görevlisi alımı ve Milli İstihbarat Akademisi’nin kurulması da dahil olmak üzere Yüksek Öğrenim Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun görüşülecek.

Teklifle MİT bünyesinde kurulacak olan Milli İstihbarat Akademisi, istihbarat ve milli güvenlik alanlarında lisansüstü eğitim, bilimsel araştırma ve yayın yapabilecek.

Yükseköğretim Kalite Kurulunda uzman personel istihdam edilecektir.

Yükseköğretim Kanunu’nun iptal edilen hükümleri, öğrencilerin disiplin işlemlerine, disiplin amirlerinin yetkilerine, disiplin kurullarının kuruluş ve işleyişine ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla yeniden düzenlenecek.

Farklı akademik birimlerde kayıtlı öğrencilerin ortak alanlarda işledikleri disiplin suçlarına ilişkin yetkilendirme ve farklı uygulama sorunları giderilecektir.

Vakıf yükseköğretim kurumlarının öğrenci gelirlerinin yüzde 2’sinin her yıl vakıf adına açılan hesaba nakit olarak yatırılması yükümlülüğü teminat mektubu ile yerine getirilebilir.

Plan ve Bütçe Kurulu, kamuya ve kamu kurumu niteliğindeki bazı meslek kuruluşlarına olan borçların yeniden yapılandırılmasını içeren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini görüşmek üzere Salı günü toplanacak.

Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlıkları temsilcileri, Çocuk İstismarını Araştırma Komisyonu’nun Çarşamba günü yapılacak toplantısında sunum yapacak.

İçişleri Komisyonu, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u görüşmek üzere Perşembe günü toplanacak.

Emeklilik Yaşı (EYT) yönetmeliğiTasarının yer aldığı yasanın 30 Ocak Pazartesi günü Meclis Başkanı’na sunulması bekleniyor.

baglar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu