Haber

TYBB Edirne Şubesi’nden 10 Ocak açıklaması

EDİRNE (İĞFA) –10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklama yapan Türkiye Yerel Basın Derneği (TYBB) Edirne Şube Başkanı Erdoğan Demir, mesajında, çoğulcu ve gazeteciliğin temel unsurlarından biri olan basının, katılımcı demokrasi, demokratik sistemin sağlıklı işlemesi için vazgeçilmez bir işleve sahiptir.

Basın özgürlüğünün düşünce ve ifade özgürlüğünü tamamlayan ve kullanılmasını sağlayan bir özgürlük olduğunu vurgulayan Demir, “Haber vermek, denetlemek ve eleştirmek, bilgilendirmek ve kamuoyu oluşturmak, kurumlar ve kurumlar arası bilgi akışını sağlamak” dedi. bireylere, toplumun çıkarlarını korumak, özgür tartışma ortamı yaratarak toplumsal bilinci güçlendirmek, Toplumu eğitmek ve düşünce dünyasını zenginleştirmek gibi hayati sorumluluklara sahip olan basın, bu konuda bir kamu görevi ifa etmektedir. Devlete olduğu kadar medya ve meslek kuruluşlarına da önemli görevler düşmektedir.

Demir, bu yöndeki adımların ortak anlayışla atılmasının, halkın bilgi edinme hakkını en iyi şekilde kullanmasının önünü açacağını söyledi.

Öte yandan Demir, basın emekçilerinin her koşulda haklarına sahip çıkması, etik bedellere dikkat etmesi ve medya gücünü kasıtsız kullanmak isteyenlere karşı duyarlı olması gerektiğini belirtti. güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

goynucekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu